Menadžerske funkcije - funkcija kontrole
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Fakultet za uslužni biznis, Sremska Kamenica

UVOD
Menadžeri, kao što je poznato, obavljaju menadžerske funkcije planiranja, organizovanja, vođenja i kontrole.
Sve četiri funcije su usko povezane i poslovi menadžera su uspešni ukolliko su sve fukcije u skladu i uspešno izvršene.
Funkcija planiranja je vezana za donošenje odluka putem kojih se organizacija usmerava prema budućnosti, što podrazumeva donošenje brojnih i različitih odluka. Među njima su najznačajnije: vizija, misija, ciljevi, strategije i planovi. Planiranjem se razvija strategija radi ostvarivanja ciljeva.
Funkcija organizovanja je funkcija koju menadžeri vrše nakon uspešno obavljenog procesa planiranja. Svrha organizovanja je da se utvrdi i podeli posao, da se poslovi grupišu, da se uspostavi lanac komandovanja i obima kontrole. Ukratko rečeno, organizovanje obuhvata dve grupe aktivnosti: kreiranje organizacione strukture i upravljanje ljudskim resursima.
Funkcija vođenja sledi nakon planiranja i organizovanja. Uz pomoć adekvatno i efikasno obavljene ove funkcije omogućava se ostvarivanje svih planiranih ciljeva. Svrha vođenja je „stavljanje osoblja u pokret“ u pravcu ostvarivanja rezultata kojma se doprinosi realizaciji ciljeva. Funkcija vođenja podrazumeva vršenje sledećih aktivnosti: komuniciranje, motivisanje, upravljanje grupama i liderstvo.
KONTROLISANJE KAO FUNKCIJA MENADŽMENTA
Kontrola je menadžerska aktivnost koja zahteva nadgledanje, ocenu, merenje i poboljšanje različitih aktivnosti u organizaciji i njen cilj je da se identifikuju učinci i, ukoliko je potrebno, preduzmu korekcije u odnosu na planirane ciljeve i zadatke i utvrđene normative i standarde poslovanja kao i razvoja organizacije. Funkcija kotrole je usko povezana sa funkcijom planiranja i često se ove dve funkcije označavaju kao „sijamski blizanci“ ili „dve strane iste medalje“.
Putem kontrole menadžeri zapažaju poremećaje u poslovnoj aktivnosti i ustanovljavaju uzroke koji smanjuju efikasnost i efektivnost organizacije u ostvarivanju poslovnih odluka (o ciljevima, politikama, programima i planovima).
U praksi, kontrola je funkcija svakog menadžera, od menadžera prve linije, preko menadžera srednjeg nivoa do top menadžera, i odgovornost za sprovođenje kontrole snosi svaki od menadžera koji je zadužen za sprovođenje određenih planova.
Opšta karakteristika kontrole u celini je da obuhvata tri faze: 1) merenje učinka; 2) upoređivanje izmerenog učinka sa utvrđenim standardom i 3) preduzimanje korektivnih akcija.
Vršenje procesa kontrolisanja ima posebno mesto i ulogu u obavljanju ukupnog zadatka menadžera – svakog ponaosob i svih zajedno, i to zato što omugućava:
definisanje standarda za praćenje procesa i rezultata koji se ostvaruju u organizaciji;
sticanje uvida u karakteristike realnih procesa i rezultata;
upoređivanje realnih sa standardima predviđenih performansi procesa i rezultata;
identifikovanje potrebe intervenisanja u cilju korigovanja performansi tekućih procesa i rezultata ili redefinisanje postojećih odluka kojima se usmerava organizacija i stvaraju predpostavke za realizaciju njenih ciljeva i

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!